Görüşdə Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin başçısı Leyla Əliyeva, Rusiya Prezidenti yanında İctimai Palatanın üzvü Mariya Bolşakova, Rusiya Sülh Fondu İdarə heyəti sədrinin birinci müavini, Fondun Moskva vilayəti təşkilatının sədri Antonina Baqayeva, mərhum marşal M.Katukovun xanımı Yekaterina Katukova, İstra şəhəri hökumətinin nümayəndəsi Aleksandr Çurilov, tanınmış yazıçı Rudolf İvanov, Moskva vilayəti Qadınları İttifaqının nümayəndələri, Böyük Vətən müharibəsinin azərbaycanlı və rusiyalı veteranları iştirak ediblər.
Veteranlar səmimi dostluq şəraitində keçən tədbirdə qeyri-rəsmi görüşün təşkilinə, onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə dərin minnətdarlıqlarını bildirib, belə əlaqələrin xalqlarımız və ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini bildiriblər. Öz xatirələrini bölüşən veteranlar azərbaycanlıların rəşadətini və qəhrəmanlığını, faşizm üzərində Qələbədə bütövlükdə ölkəmizin rolunu xüsusi vurğulayıblar. Çıxış edənlər birgə fəaliyyət göstərməyə hazır olduqlarını bildirərək, bir sıra əməkdaşlıq və müştərək tədbirlər keçirmək təşəbbüsləri irəli sürüblər. Məsələn, Azərbaycanın paytaxtına Döyüş Şöhrəti Şəhəri adının verilməsi, Moskva torpağında həlak olmuş azərbaycanlı döyüşçülərin xatirəsini əbədiləşdirmək təklif edilib. Rusiya Sülh Fondunun Moskva vilayəti təşkilatının sədri Antonina Baqayeva bildirib ki, onun təşkilatı azərbaycanlı uşaqlar üçün kitablar toplayıb və kitablar azərbaycanlı uşaqlara göndərəcək. O ötən il Fondun azərbaycanlı uşaqları Moskva vilayətindəki yay düşərgəsinə dəvət etdiyini xatırladıb, dəvətin bu il də olacağını söyləyib.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu öz növbəsində bu görüşün müharibə veteranlarına hörmət və etimad əlaməti olaraq təşkil edildiyini deyib, faşizmlə ölüm-dirim savaşında Qələbənin ümumi qələbə olduğunu, belə görüşlərin xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırdığını söyləyib.
Leyla Əliyeva isə Fondun və onun nümayəndəliyinin müxtəlif ölkələrdəki humanitar fəaliyyətindən danışıb. O bildirib ki, böyük işlər görülməsinə baxmayaraq, Fondun yaxın gələcək üçün çoxlu planı və layihəsi var.
Qonaqlara Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyi adından xatirə hədiyyələri də təqdim olunub.

Ambassador of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloglu, Head of Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia Leila Aliyeva, member of Public Chamber by the Russian President Maria Bolshakova, first deputy chairperson of Presidium of Russia Peace Foundation, chairperson of Moscow Province Organization of the Foundation Antonina Bagayeva, late marshal M.Katukov’s spouse Ekaterina Katukova, official of Istra City Government Alexander Churilov, famous writer Rudolph Ivanov, representatives of Moscow Province Women Union, Azerbaijani and Russian veterans of Great Patriotic War were present in the meeting.
Expressing thanks for the meeting and concern shown to them veterans said such relations strengthen friendship and cooperation between the two nations and countries. Veterans shared memories, stressed heroism of Azerbaijanis, the role of our country in victory over fascism. Speakers expressed readiness for joint actions, advanced initiatives for cooperation and joint events such granting the title of Battle Glory City to the capital of Azerbaijan, externalization of memory of Azeri fighters died in Moscow. Chairperson of Moscow Province Organization of Russia Peace Foundation Antonina Bagayeva said her organization had collected books for Azeri children and would send to them. She recalled the Foundation invited Azerbaijani children last year to the summer camp in Moscow Province and would do this year too.
Ambassador of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloglu said the meeting was organized as the sign of respect to the war veterans. He noted victory over fascism is our common victory and such meetings bring our nations closer.
Sincerely greeting guests Head of Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia Leila Aliyeva talked of humanitarian actions of the Foundation and its representation in different countries. She underlined the Foundation has a lot of plans and projects for future yet.
Souvenirs were presented to visitors on behalf of Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia.