Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) “AMOR” jurnalının yeni nömrəsi çapdan çıxıb. Jurnalın baş redaktoru RAGB-nin rəhbəri Leyla Əliyevadır.
Yeni nömrə ideyaya həsr olunub, ideya isə məlum olduğu kimi, gerçəkliyin əbədi nümunəsidir. Elə baş redaktor Leyla Əliyevanın giriş sözləri də “Hər şey ideyadan başlayır...” sərlövhəsi ilə verilib. Leyla Əliyeva hesab edir ki, “heç bir cəsarətli layihə onun əsasını təşkil edən, gerçəkləşməsinin təməli olan parlaq fikirsiz baş tuta bilməz”. Onun fikrincə, ideya çoxdankı arzudan da doğa bilər, tamamilə təsadüfən də ağla gələ bilər, yaxud uzun sürən tədqiqatların nəticəsi, birgə işin bəhrəsi ola bilər. Leyla Əliyeva yazır: “Amma əgər ideya yaranıbsa, hətta ilk baxışda nə qədər ağlasığmaz görünsə belə, onu əldən verməmək, ona möhtəşəm, bəlkə də bizi dəyişdirəcək, hətta bütün dünyaya təsir göstərəcək nəyəsə çevrilmək şansı vermək lazımdır”.
Müəllif hesab edir ki, “ola bilsin, Azərbaycanda qlobal tədbirlər – “Eurovision”, Olimpiya səviyyəli idman yarışları, irimiqyaslı beynəlxalq forumlar keçirmək fikri də əvvəlcə çətinliklə həyata keçirilə biləcək tədbirlər kimi görünürdü. Amma hamımız birlikdə bunun öhdəsindən mükəmməl gəldik, gələcək üçün də yüksək plankalar müəyyən etdik”.
Leyla Əliyeva qeyd edir ki, “AMOR” jurnalının yeni nömrəsinin səhifələrinin çoxu ölkələri dəyişdirən, müəlliflərinə öz adlarını tarixə yazmağa kömək edən, hətta dəfedilməz maneələr ortaya çıxanda belə, yolunu axıradək davam etdirməyə ruhlandıran ideyalara həsr olunub. Hər belə hekayətin arxasında insanlar dayanır. Baş redaktor fikrini belə tamamlayır: “Bizim kimi insanlar. Əgər onlar buna müvəffəq olublarsa, onda nə üçün risk etməyək? Bu cəhd ən pis halda təcrübənizi zənginləşdirəcək. Ən yaxşı halda isə sizin nailiyyətləriniz başqalarına kömək edəcək, elmi irəli aparacaq, kimisə uğurlu ideyalara ruhlandıracaq”.
“Persona qrata” bölməsinin qəhrəmanı Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevadır. Mehriban Əliyevanın həyatı, onun Heydər Əliyev Fondunun prezidenti və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti vəzifələrində fəaliyyətini öyrənmək oxucular üçün maraqlı olacaq. Məqalədə Mehriban Əliyevanın gənclərin təhsil və tərbiyəsinə böyük diqqət göstərməsi xüsusi vurğulanır. “Odlar Yurdunun birinci xanımı” sərlövhəli məqalədə deyilir: “Başqalarına yardım etməyə daim hazır olmaq Mehriban xanımın əsas həyat prinsiplərindən biridir. Yalnız başqalarına ürəyi yanan, onların dərdinə şərik olmağı, sözdə deyil, işdə kömək etməyi bacaran incə qəlbli insan öz ad gününü uşaq evlərinin və internat məktəblərinin yetirmələri ilə birlikdə bayram edə, yanğın zamanı zərər çəkmiş körpəyə baş çəkə, talassemiyadan əziyyət çəkən pakistanlı uşaqlar üçün iftar süfrəsi təşkil edə bilər”.
Jurnalın təzə nömrəsində oxucuları, həmçinin RAGB-nin Lipetsk və Həştərxan bölmələrinin fəalları, “IDEA” kampaniyasının 5 illiyinə həsr olunmuş məqalə, “Murad Dadaşovun həyat qaydaları”, keçmiş bakılı, hazırda amerikalı “Çarli Çaplin” Üzeyir Novruzov, Azərbaycanın 12 möcüzəsi və gənclər üçün aktual mövzuların toxunulduğu bir çox digər materiallarla görüş gözləyir.

Leyla Aliyeva: Everything starts with an idea...
A new issue of the magazine “AMOP” of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) was printed out. Magazine’s  chief editor is Leyla Aliyeva, the head of AYOR.
The new issue is devoted to  idea, and  idea is, as is  well known, an eternal example of reality.   The forewords by Leyla Aliyeva - the chief editor -  are also given with the title “Everything starts with an idea”. Leyla Aliyeva believes that “no project may be accomplished without a brilliant idea, which would form its foundation and be the bedrock for its realization”. According to her, an idea may also stem from a long-standing desire, arise completely from a coincidence, or be the result of a long research or the product of a joint work. Leyla Aliyeva writes: “Nevertheless, if there is a new idea, it should not be missed and given a great chance to become something that would, perhaps, change us, even have an impact on the whole world.”
The author thinks that “maybe the idea of holding global events like Eurovision, sports competitions of Olympic level and  large-scale  international forums too had earlier seemed to be difficult to realize. However, we, all together, could manage this and set high criteria for the future”.
Leyla Aliyeva stated that “Most of the pages of the  new issue of the magazine “AMOP” is devoted to ideas that change countries, help authors  get their names written in history and even, when encountering hindrances seeming unconquerable, inspire to follow the path to the end. There are people behind each of these stories. The chief editor concludes her thought by these expressions:  “People like us. If they achieved success, why not to take  risks? This endeavour would, in the worst case, enrich your experience. In the best case, it would help in reaching your achievements, and advance science and inspire others to successful ideas.”.
The hero of the section “Persona Grata” is President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. It will be interesting for readers to know about the life of Mehriban Aliyeva, her activities in the positions  of president of the Heydar Aliyev Foundation and of the Gymnastics Federation of Azerbaijan. The great care shown by Mehriban Aliyeva towards  education of the youth is emphasized in the article. In the section of “The first lady of the Land of Fire” is stated:  “Being always helpful to the needy is one of the main traits of Mehriban khanum. Only a human with the kind heart, having compassion upon others, being able to share their sorrow and help them can celebrate her birthday together with inmates of children homes and boarding schools, visit an infant that suffered during fire, and arrange Iftar meals for Pakistani children suffering from thalassemia.”
In the new edition of the magazine, an article about AYOR’s Lipetsk and Astrakhan offices, the IDEA campaign’s 5 year anniversary,  materials about “Murad Dadashov’s life rules”,  Uzeir Novruzov - former Baku resident, now American “Charli Chaplin”, 12 wonders of Azerbaijan and a number of other  materials where pressing issues concerning the youth are expecting their readers.