Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) “AMOR” jurnalının yeni nömrəsi çapdan çıxıb. Jurnalın baş redaktoru RAGB-nin rəhbəri Leyla Əliyevadır.
Yeni nömrə ideyaya həsr olunub, ideya isə məlum olduğu kimi, gerçəkliyin əbədi nümunəsidir. Elə baş redaktor Leyla Əliyevanın giriş sözləri də “Hər şey ideyadan başlayır...” sərlövhəsi ilə verilib. Leyla Əliyeva hesab edir ki, “heç bir cəsarətli layihə onun əsasını təşkil edən, gerçəkləşməsinin təməli olan parlaq fikirsiz baş tuta bilməz”. Onun fikrincə, ideya çoxdankı arzudan da doğa bilər, tamamilə təsadüfən də ağla gələ bilər, yaxud uzun sürən tədqiqatların nəticəsi, birgə işin bəhrəsi ola bilər. Leyla Əliyeva yazır: “Amma əgər ideya yaranıbsa, hətta ilk baxışda nə qədər ağlasığmaz görünsə belə, onu əldən verməmək, ona möhtəşəm, bəlkə də bizi dəyişdirəcək, hətta bütün dünyaya təsir göstərəcək nəyəsə çevrilmək şansı vermək lazımdır”.
Müəllif hesab edir ki, “ola bilsin, Azərbaycanda qlobal tədbirlər – “Eurovision”, Olimpiya səviyyəli idman yarışları, irimiqyaslı beynəlxalq forumlar keçirmək fikri də əvvəlcə çətinliklə həyata keçirilə biləcək tədbirlər kimi görünürdü. Amma hamımız birlikdə bunun öhdəsindən mükəmməl gəldik, gələcək üçün də yüksək plankalar müəyyən etdik”.
Leyla Əliyeva qeyd edir ki, “AMOR” jurnalının yeni nömrəsinin səhifələrinin çoxu ölkələri dəyişdirən, müəlliflərinə öz adlarını tarixə yazmağa kömək edən, hətta dəfedilməz maneələr ortaya çıxanda belə, yolunu axıradək davam etdirməyə ruhlandıran ideyalara həsr olunub. Hər belə hekayətin arxasında insanlar dayanır. Baş redaktor fikrini belə tamamlayır: “Bizim kimi insanlar. Əgər onlar buna müvəffəq olublarsa, onda nə üçün risk etməyək? Bu cəhd ən pis halda təcrübənizi zənginləşdirəcək. Ən yaxşı halda isə sizin nailiyyətləriniz başqalarına kömək edəcək, elmi irəli aparacaq, kimisə uğurlu ideyalara ruhlandıracaq”.
“Persona qrata” bölməsinin qəhrəmanı Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevadır. Mehriban Əliyevanın həyatı, onun Heydər Əliyev Fondunun prezidenti və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti vəzifələrində fəaliyyətini öyrənmək oxucular üçün maraqlı olacaq. Məqalədə Mehriban Əliyevanın gənclərin təhsil və tərbiyəsinə böyük diqqət göstərməsi xüsusi vurğulanır. “Odlar Yurdunun birinci xanımı” sərlövhəli məqalədə deyilir: “Başqalarına yardım etməyə daim hazır olmaq Mehriban xanımın əsas həyat prinsiplərindən biridir. Yalnız başqalarına ürəyi yanan, onların dərdinə şərik olmağı, sözdə deyil, işdə kömək etməyi bacaran incə qəlbli insan öz ad gününü uşaq evlərinin və internat məktəblərinin yetirmələri ilə birlikdə bayram edə, yanğın zamanı zərər çəkmiş körpəyə baş çəkə, talassemiyadan əziyyət çəkən pakistanlı uşaqlar üçün iftar süfrəsi təşkil edə bilər”.
Jurnalın təzə nömrəsində oxucuları, həmçinin RAGB-nin Lipetsk və Həştərxan bölmələrinin fəalları, “IDEA” kampaniyasının 5 illiyinə həsr olunmuş məqalə, “Murad Dadaşovun həyat qaydaları”, keçmiş bakılı, hazırda amerikalı “Çarli Çaplin” Üzeyir Novruzov, Azərbaycanın 12 möcüzəsi və gənclər üçün aktual mövzuların toxunulduğu bir çox digər materiallarla görüş gözləyir.

Лейла Алиева: Все начинается с идеи…
Вышел новый номер журнала Азербайджанского молодежного объединения России - «АМОР», главным редактором которого является руководитель организации Лейла Алиева.
Этот номер посвящен идее, а идея, как известно, вечный прообраз реальности. Вот и приветственное слово от главного редактора Лейлы Алиевой также называется «Все начинается с идеи…». Ни один «крутой проект не может состояться без основополагающей яркой мысли, которая и служит фундаментом для его реализации», считает Лейла Алиева. По ее мнению, жизнеспособная идея может родиться из давней мечты или вспыхнуть в сознании совершенно случайно, быть результатом долгих исследований или плодом совместной работы. «Но если уж она появилась – пусть, на первый взгляд, совершенно безумная, – важно ее не упустить и дать ей шанс прорасти во что-то большее. Возможно, в то, что изменит вас. Или даже окажет влияние на весь мир!», - пишет Лейла Алиева.
«Задумки провести в Азербайджане глобальные мероприятия – «Евровидение», спортивные соревнования олимпийского уровня, масштабные международные форумы – тоже, возможно, вначале казались трудноосуществимыми, - считает автор. - Но ведь все вместе мы справились великолепно, задав высокие планки на будущее».
Как отмечает Лейла Алиева, в новом номере журнала «АМОР» много страниц посвящено идеям, которые изменили страны, которые помогли их авторам вписать свои имена в историю, которые просто мотивируют не останавливаться на полпути, даже когда появляются непреодолимые препятствия. За каждой подобной историей стоят люди. «Такие же, как мы с вами. И если им удалось, то почему бы тоже не рискнуть? В худшем случае, попытка обогатит ваш опыт, станет ценным «багажом». В лучшем - ваши достижения помогут другим, продвинут вперед науку, вдохновят кого-то на свои идеи», - заключает главный редактор.
Героиня раздела «Персона грата» – президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева. Читателям будет интересно узнать о жизни первой леди Азербайджана, о ее деятельности на посту президента Фонда Гейдара Алиева и Федерации гимнастики Азербайджана. В статье особо подчеркивается огромное внимание Мехрибан Алиевой образованию и воспитанию молодежи. «Постоянная готовность помочь другим – одна из основных жизненных принципов Мехрибан ханум. Только человек тонкого душевного склада, умеющий сопереживать, сочувствовать и помогать не на словах, а на деле, может праздновать свой день рождения вместе с воспитанниками детских домов и интернатов, навестить малыша, пострадавшего при пожаре, организовать ифтар для пакистанских детей, страдающих талассемией…», - пишет автор статьи «Первая леди Страны Огней».
В свежем выпуске читателей также ждет встреча с активистами липецкого и астраханского отделений АМОР, статьей, посвященной 5-летию кампании «IDEA», «Правилами жизни Мурада Дадашова», бывшем бакинцем, ныне американским «Чарли Чаплином» Узеиром Новрузовым, 12 чудесами Азербайджана и многими другими материалами, где затрагиваются актуальные для молодежи темы.