Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə sağlam həyat tərzinin və gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsinin təbliği çərçivəsində Moskvada Respublika Gününə həsr edilmiş hərbi-vətənpərvərlik oyunları keçirilib.
Ön üç komandanın iştirak etdiyi turnir məntiqi məsələlərlə yanaşı, güc tətbiq olunmasını tələb edən 21, o cümlədən tapançanın sökülməsi və yığılması, hərbi təchizat və avtomatla qaçış, qumbara atılması, təcili tibbi yardım göstərilməsi, yaralının daşınması və s. kimi mərhələlərdən ibarət olub. Diqqətəlayiqdir ki, bütün komandalar ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş Azərbaycanın milli qəhrəmanlarının adlarını daşıyıb.
Oyunların yekunlarına görə, Rusiya Dövlət İdarəçilik Universitetinin və N. İ. Piroqov adına Rusiya Elmi-Tədqiqat Tibb Universitetinin birləşmiş komandası qalib gəlib. İkinci və üçüncü yerləri, müvafiq olaraq, M. V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin, Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetinin və “Ali İqtisad məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin komandaları tutublar. Komandalara “Sıx birliyə görə”, “Qələbə əzminə görə”, “Silahla rəftara yiyələnməyə görə” nominasiyalarında mükafatlar, həmçinin xatirə diplomları təqdim edilib.
Oyunlar Moskva ali məktəblərinin Azərbaycan klublarının fəal üzvlərinin ifasında milli rəqslərlə müşayiət olunub.

Military-patriotic games were held in Moscow, following the initiative of Leyla Aliyeva, the chairperson of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR), within the framework of advocating healthy lifestyle and patriotic education of the youth, devoted to the Republic Day.
Participated by thirteen teams, the tournament consisted, alongside logical topics, of 21 phases requiring application of force, including disassembling and assembling of a pistol, running with military ammunition and submachine gun, throwing a grenade, providing an emergency medical aid, carrying away the wounded etc. It is worth the attention that all the teams were named by our national heroes that sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of our country.
According to the results of the games, the united team of the Russian State Administration Academy and the N.I.Pirogov Russian Research Medical University was the winner. The second and third places went, accordingly, to the M.V.Lomonosov Moscow State University, the Moscow State Pedagogical University and the Higher Economic School National Research University. The teams were presented such prices as “For close unity”, “For determination for victory” and “For mastering how to handle an arm”, and diplomas.