İyunun 24-də IDEA İctimai Birliyi və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin birgə əməkdaşlığı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə həyata keçirilən “Məsuliyyətli ovçuluq – biomüxtəlifliyin keşiyində” layihəsinin təqdimatı olub.
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən tədbirdə iştirakçılara IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın müraciəti oxunub. Müraciətdə biomüxtəlifliyin mühafizəsi sahəsində IDEA tərəfindən görülən işlər və “Məsuliyyətli ovçuluq” layihəsinin zəruriliyi barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, ölkəmizdə ovçuluğun inkişafı müasir ov təsərrüfatlarının yaranmasına və yeni iş yerlərinin açılmasına şərait yaradıb. Bununla belə, bu sahənin ətraf mühitə zərərli şəkildə istismar edilməsi, bir çox hallarda nadir heyvan növlərinin öldürülməsi müşahidə olunmaqdadır.
“Məsuliyyətli ovçuluq – biomüxtəlifliyin keşiyində” layihəsi növbəti ov mövsümü ərəfəsində başlanacaq və ovlanması qadağan edilmiş heyvan növlərinin, o cümlədən miqrasiya edən quşların öldürülməsinin qarşısını almaq məqsədi daşıyacaq.
Müzakirələrdə çıxış edən iştirakçılar layihənin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Layihə çərçivəsində ovçuluq təsərrüfatlarının əməkdaşları üçün xüsusi təlimlər keçiriləcək, ovçularla maarifləndirmə işləri aparılacaq, xüsusi təbliğat-təşviqat materialları hazırlanacaq, yerli icmalarla görüşlər keçiriləcək. Həmçinin sosial şəbəkələrdə səhifələr, eləcə də “qaynar xətt” yaradılacaq.

Presentation of the project “Responsible Hunting – Standing on Guard of Biodiversity”, implemented with the support of the Council for State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan, took place, June 24, in joint cooperation with IDEA Public Union and the Regional Development Public Union.
At the event, held at the Heydar Aliyev Center, address by Leyla Aliyeva, the founder and head of IDEA Public Union, was read to the participants. In the address, information was given about the works carried out by IDEA towards protecting the biodiversity and the necessity of the project “Responsible Hunting”. It was noted that development of hunting in our country has ensured creation of modern hunting farms and opening of new jobs. Nevertheless, use of this field in a manner causing damage to the environment and killing, in a number of cases, of endangered animal species is still being observed.
The project “Responsible Hunting – Standing on Guard of Biodiversity” will start on the eve of the next hunting season and aim to prevent killing the types of animals banned to hunt, as well as birds being in migration.
Speaking during the discussions, participants underscored the significance of the project.
Special trainings will be arranged, within the framework of the project, for the employees of hunting farms, enlightenment works carried out with hunters, special agitation materials prepared and meetings held with local communities. Webpages on social networks and a hot line will be created for this purpose.