Noyabrın 9-da Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi (RAGB) İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin dəstəyi ilə Moskvada “Qanın milləti yoxdur” adlı növbəti xeyriyyə aksiyası keçirib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü olan bu tədbir İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin kliniki transfuziologiya və hematologiya kafedrasında təşkil edilib.
Qanvermə aksiyası hər il iyunun 14-də Dünya Qan Donoru Günü keçirilir. Budəfəki aksiya qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən adamlardan RAGB-nin rəhbərliyinə yardım göstərilməsi xahişi ilə çoxsaylı məktublar daxil olduğuna görə təşkil edilib. Çox təəssüf ki, müraciət edənlərin böyük əksəriyyəti donor qanına ehtiyacı olan uşaqlardır.
50-dən çox adam hemofiliyalı xəstələr və digər qan xəstəliklərindən əziyyət çəkənlər üçün qan verib. Aksiyada Azərbaycan, Rusiya, Malayziya, Özbəkistan, Gürcüstan və başqa ölkələrdən tələbələr iştirak ediblər.

Initiated by Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, AYOR’s chairperson Leyla Aliyeva, the event was organized at the Clinical Transfusiology and Haematology Department of the I.M.Sechenov First Moscow State Medical University.
Blood donation action is held each year on June 14, the World Blood Donors Day. This time’s action was organized due to a number of letters received by AYOR’s leadership from people suffering from blood disorders asking to support them. Unfortunately, large majority of those appealing were children in need of blood.
Over 50 people donated their blood for haemophilia patients and those suffering from other blood diseases. Students from such countries as Russia, Malaysia, Georgia etc. participated in the action, along with Azerbaijani students.