Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Türkiyənin Bolu şəhərindəki Qarabağ Parkında “Xarıbülbül” abidəsinin açılışı olub. Abidə “Yeni Yurd Sosial İnkişaf” və “Beynəlxalq Avrasiya Araşdırmalar İnstitutu” ictimai birliklərinin təşəbbüsü ilə ucaldılıb.
Bolu Böyükşəhər Bələdiyyəsinin himayəsi ilə keçirilən tədbirdə Bolu vilayətinin valisi Aydın Baruş, bələdiyyənin sədri Alaeddin Yılmaz, Xocalı sakini Aqil Məmmədov, heykəltəraş Akif Əsgərov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının professoru Asif Rüstəmli, “Xocalı Soyqırımını Tanıtma” İctimai Birliyinin sədr müavini Dilbər Sultanova, Bosniya və Herseqovinanın Zivilcə bələdiyyəsinin sədri Samir Eminoğlunun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti, Türkiyə ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib. Xocalı şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad ediləndən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan Bolu Böyükşəhər Bələdiyyəsinin sədr müavini Emine Davarçıoğlu açılışı keçirilən abidə və Xocalı soyqırımı barədə ümumi məlumat verib.
Sonra Milli Məclisin deputatı Qənirə Paşayeva və “Yeni Yurd Sosial İnkişaf” İctimai Birliyinin sədri Mahirə Əsədova Xocalı soyqırımı səbəbləri və nəticələri barədə danışıblar. Çıxışlarda qeyd olunub ki, Xarıbülbül işğal altındakı Qarabağ torpağının təbii simvoludur. Azərbaycan bu simvolla bağlı xoş xatirələri xalqımızın tarixi yaddaşında indiyə qədər yaşada bilib.

В рамках международной информационной кампании «Справедливость для Ходжалы», осуществляемой по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, в парке «Карабах» турецкого города Болу состоялось открытие памятника «Харыбюльбюль». Памятник установлен по инициативе общественных объединений «Yeni Yurd Sosial İnkişaf» и «Международный евразийский институт исследований».
На мероприятии, проходившем под покровительством муниципалитета города Болу, участвовали губернатор области Болу Айдын Баруш, председатель муниципалитета Алаэддин Йылмаз, житель Ходжалы Агил Маммадов, скульптор Акиф Аскеров, профессор НАНА Асиф Рустамли, зампредседателя ОО «Агитация Ходжалинского геноцида» Дильбяр Султанова, делегация муниципалитета Зивильдже Боснии и Герцеговины во главе с председателем Самиром Эминоглу, представители турецкой общественности.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции. Память жертв Ходжалинской трагедии была почтена минутой молчания. Выступившая с вступительным словом зампредседателя муниципалитета Болу Эмине Даварчыоглу привела подробную информацию о Ходжалинском геноциде и памятнике.
В своих выступлениях депутат Милли Меджлиса Ганира Пашаева и председатель ОО «Yeni Yurd Sosial İnkişaf» Махира Асадова рассказали о причинах и результатах трагедии. Было отмечено, что «харыбюльбюль» – природный символ находящегося под оккупацией Карабаха, который удалось сохранить в исторической памяти азербайджанского народа.