Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 3 nömrəli respublika xüsusi internat məktəbinin sakinləri IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzində olublar
04/06/2017
İyunun 4-də sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 3 nömrəli respublika xüsusi internat məktəbinin sakinləri IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzində olublar.
Tədbirdə uşaqlar ev heyvanları üçün yaradılan şəraitlə və IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Uşaqlar üçün müxtəlif əyləncəli proqramlar və nahar təşkil edilib, Heydər Əliyev Fondu adından onlara hədiyyələr verilib.
IDEA İctimai Birliyinin “Azərbaycan. Ceyranların xilası” sənədli filminin uşaqlar üçün surdotərcümə ilə nümayişi olub. Filmin rejissoru İqor Bışnyovun çəkilişlər zamanı lentə aldığı fotolardan ibarət sərgi təşkil edilib.
Tədbirin məqsədi uşaqların maraqlı və əyləncəli gün keçirmələri ilə yanaşı, onlara erkən yaşlarından təbiətimizə, onun sərvətlərinə qayğının, eləcə də ev heyvanlarına rəğbətin və humanist yanaşmanın aşılanmasından ibarətdir.
Qeyd edək ki, gənclərin ekoloji məsələlərə cəlb edilmələri və onların ətraf mühitin mühafizəsinə töhfə vermələri, ekoloji problemlərlə mübarizəyə qoşulmaları naminə irimiqyaslı layihələr həyata keçirən IDEA İctimai Birliyi Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2011-ci il iyulun 12-də fəaliyyətə başlayıb.

4 июня воспитанники республиканской специальной школы-интерната номер 3 для детей с ограниченными возможностями здоровья побывали в Центре по уходу за животными IDEA.
Дети ознакомились с условиями, созданными для домашних животных, и деятельностью Центра по уходу за животными IDEA. Для детей были организованы развлекательные программы и обед, от имени Фонда Гейдара Алиева им были преподнесены подарки.
Детям также был продемонстрирован документальный фильм с сурдопереводом «Азербайджан. Спасение джейранов» Общественного объединения IDEA. Организована выставка фотоснимков, снятых во время съемок режиссером фильма Игорем Бышневым.
Цель мероприятия заключается в том, чтобы дети не только провели интересный и развлекательный день, но и с раннего возраста научились заботиться о нашей природе и ее богатствах, а также любили и гуманно относились к домашним животным.
Отметим, что Общественное объединение IDEA, реализующее масштабные проекты с целью привлечения внимания молодежи к экологическим вопросам и участия ее в мероприятиях по охране окружающей среды, борьбе с экологическими проблемами, начало свою деятельность 12 июля 2011 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.