Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 3 nömrəli respublika xüsusi internat məktəbinin sakinləri IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzində olublar
04/06/2017
İyunun 4-də sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 3 nömrəli respublika xüsusi internat məktəbinin sakinləri IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzində olublar.
Tədbirdə uşaqlar ev heyvanları üçün yaradılan şəraitlə və IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Uşaqlar üçün müxtəlif əyləncəli proqramlar və nahar təşkil edilib, Heydər Əliyev Fondu adından onlara hədiyyələr verilib.
IDEA İctimai Birliyinin “Azərbaycan. Ceyranların xilası” sənədli filminin uşaqlar üçün surdotərcümə ilə nümayişi olub. Filmin rejissoru İqor Bışnyovun çəkilişlər zamanı lentə aldığı fotolardan ibarət sərgi təşkil edilib.
Tədbirin məqsədi uşaqların maraqlı və əyləncəli gün keçirmələri ilə yanaşı, onlara erkən yaşlarından təbiətimizə, onun sərvətlərinə qayğının, eləcə də ev heyvanlarına rəğbətin və humanist yanaşmanın aşılanmasından ibarətdir.
Qeyd edək ki, gənclərin ekoloji məsələlərə cəlb edilmələri və onların ətraf mühitin mühafizəsinə töhfə vermələri, ekoloji problemlərlə mübarizəyə qoşulmaları naminə irimiqyaslı layihələr həyata keçirən IDEA İctimai Birliyi Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2011-ci il iyulun 12-də fəaliyyətə başlayıb.

On June 4, inhabitants of Republican Special Boarding School No.3 for children with impaired health condition paid a visit to IDEA’s Animal Care Centre.
Children made themselves familiarized with the conditions created for animals, and the activity of IDEA’s Animal Care Centre. Various entertaining programmes and a dinner was arranged for children, then gifts from the Heydar Aliyev Foundation were presented to them.
The documentary called “Azerbaijan. Rescuing Gazelles” by IDEA Public Association was shown to children with sign language translation. A photo-exhibition, comprised of photos filmed by film director Igor Byshnyov during the shootings, was arranged.
The objective of the event was, along with ensuring that children spend their leisure in an interesting and entertaining environment, to instil in children, from early ages, aspiration for taking care of the nature and its resources, as well as approaching domestic animals with love and humanism.
IDEA Public Association, which has been implementing large-scale projects aiming to involve the youth in ecological issues and ensure that they contribute to the protection of the environment and join actions towards combatting ecological challenges, started its activity On July 12, 2011.