Dekabrın 22-də Zirə Mədəniyyət Mərkəzində xüsusi qayğıya ehtiyac duyan, valideyn himayəsindən məhrum, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan və sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün Yeni il şənliyi keçirilib.
IDEA İctimai Birliyinin və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkil etdiyi şənlikdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva da iştirak edib.
Heydər Əliyev Fondunun, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və BMT-nin Uşaq Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan Uşaqlarının IV Ümumrespublika Forumunun iştirakçılarının da qatıldıqları tədbirdə uşaqlar şənlənib, rəqs ediblər.
Leyla Əliyevanın şənlikdə uşaqlarla əylənməsi, onlarla fotolar çəkdirməsi balacaları daha da ruhlandırıb.
Leyla Əliyeva uşaqları təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Uşaqlarının IV Ümumrespublika Forumunun iştirakçıları tədbirin təşkilinə göstərdikləri dəstəyə görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Forum iştirakçıları Leyla Əliyevaya kəlağayı hədiyyə ediblər.
Tədbirdə iştirak edən uşaqlara IDEA İctimai Birliyi tərəfindən Yeni il hədiyyələri təqdim olunub.
Sonra uşaqlara Zirə Mədəniyyət Mərkəzində yerləşən Resurs Mərkəzi haqqında məlumat verilib. Onlar Mərkəzin tədris otaqları, gimnastika zalı, art, foto-video studiyaları ilə tanış olublar. Burada sərgilənən qədim Azərbaycan xalçaları uşaqlarda xoş təəssürat yaradıb.
Daha sonra IDEA-nın xüsusi layihəsi olan “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” silsiləsindən “Quşlar cənnəti-Ağgöl Milli Parkı” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Mərkəzin eko-parkını gəzən uşaqlara buradakı müxtəlif növ quşlar haqqında məlumat verilib.
Tədbir çərçivəsində uşaqları yaşıllıqların qorunmasına cəlb etmək, onlarda kiçik yaşlardan təbiətə sevgi və qayğı hissini formalaşdırmaq məqsədilə Mərkəzin həyətində ağac və gül kolları əkilib.
Bu tədbirin təşkil edilməsində məqsəd yaşlarından asılı olmayaraq fəal gəncləri ətraf mühit problemlərinin həllinə cəlb etmək, onların təbiətin mühafizəsi üçün mübarizəyə qoşulmalarına və bu sahədə liderlik qabiliyyətlərini inkişaf etdirmələrinə təkan verməkdir.

22 декабря в Центре культуры Зиря было проведено новогоднее празднество для детей, нуждающихся в особой заботе, лишенных родительского попечения, детей из семей беженцев и вынужденных переселенцев и с ограниченными возможностями здоровья.
В празднестве, организованном Общественным объединением IDEA совместно с Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей, приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева. На мероприятии, в которое включились также участники IV Общереспубликанского форума азербайджанских детей, организованного Фондом Гейдара Алиева совместно с Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей и Детским фондом ООН, дети веселились и танцевали.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева веселилась на празднестве вместе с ребятами, фотографировалась с ними, что еще больше воодушевило малышей.
Лейла Алиева поздравила детей, пожелала им успехов.
Участники IV Общереспубликанского форума азербайджанских детей выразили Первому вице-президенту Азербайджана Мехрибан Алиевой и вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой признательность за поддержку, оказанную в организации мероприятия.
Участники форума подарили Лейле Алиевой келагаи.
Детям, принимавшим участие в мероприятии, были вручены подарки Общественного объединения IDEA.
Затем ребята были проинформированы о Центре ресурсов, расположенном в Центре культуры Зиря. Они ознакомились с учебными кабинетами, гимнастическим залом, арт-, фото-, видеостудиями Центра. Представленные здесь древние азербайджанские ковры произвели на детей приятное впечатление.
Затем был показан документальный фильм «Рай птиц – Национальный парк Аггель» из цикла «9 чудес Азербайджана», являющегося специальным проектом IDEA.
Ребята, совершившие прогулку по эко-парку, были проинформированы об имеющихся здесь различных видах птиц.
В целях привлечения детей к охране зеленых насаждений, формирования у них с малых лет чувства любви и заботы о природе в рамках мероприятия во дворе Центра были посажены деревья и цветочные кусты.
Цель организации данного мероприятия заключается в привлечении активной молодежи, независимо от возраста, к решению проблем окружающей среды, придания импульса включению их в борьбу за охрану природы и развитию навыков лидерства в этой области.