Dekabrın 22-də Zirə Mədəniyyət Mərkəzində xüsusi qayğıya ehtiyac duyan, valideyn himayəsindən məhrum, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan və sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün Yeni il şənliyi keçirilib.
IDEA İctimai Birliyinin və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkil etdiyi şənlikdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva da iştirak edib.
Heydər Əliyev Fondunun, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və BMT-nin Uşaq Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan Uşaqlarının IV Ümumrespublika Forumunun iştirakçılarının da qatıldıqları tədbirdə uşaqlar şənlənib, rəqs ediblər.
Leyla Əliyevanın şənlikdə uşaqlarla əylənməsi, onlarla fotolar çəkdirməsi balacaları daha da ruhlandırıb.
Leyla Əliyeva uşaqları təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Uşaqlarının IV Ümumrespublika Forumunun iştirakçıları tədbirin təşkilinə göstərdikləri dəstəyə görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Forum iştirakçıları Leyla Əliyevaya kəlağayı hədiyyə ediblər.
Tədbirdə iştirak edən uşaqlara IDEA İctimai Birliyi tərəfindən Yeni il hədiyyələri təqdim olunub.
Sonra uşaqlara Zirə Mədəniyyət Mərkəzində yerləşən Resurs Mərkəzi haqqında məlumat verilib. Onlar Mərkəzin tədris otaqları, gimnastika zalı, art, foto-video studiyaları ilə tanış olublar. Burada sərgilənən qədim Azərbaycan xalçaları uşaqlarda xoş təəssürat yaradıb.
Daha sonra IDEA-nın xüsusi layihəsi olan “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” silsiləsindən “Quşlar cənnəti-Ağgöl Milli Parkı” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Mərkəzin eko-parkını gəzən uşaqlara buradakı müxtəlif növ quşlar haqqında məlumat verilib.
Tədbir çərçivəsində uşaqları yaşıllıqların qorunmasına cəlb etmək, onlarda kiçik yaşlardan təbiətə sevgi və qayğı hissini formalaşdırmaq məqsədilə Mərkəzin həyətində ağac və gül kolları əkilib.
Bu tədbirin təşkil edilməsində məqsəd yaşlarından asılı olmayaraq fəal gəncləri ətraf mühit problemlərinin həllinə cəlb etmək, onların təbiətin mühafizəsi üçün mübarizəyə qoşulmalarına və bu sahədə liderlik qabiliyyətlərini inkişaf etdirmələrinə təkan verməkdir.

On December 22, a New Year festivity was hosted in Zira Culture Centre for children requiring special care, those deprived of parental protection, children from refugee and IDP families, and those with restricted health conditions.
Jointly arranged by IDEA Public Association and the State Committee for Family, Woman and Child Issues, the festivity was attended by Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Association Leyla Aliyeva.
At the event, joined also by participants of the Azerbaijani Children’s 4th Republican Forum, held with joint organizational support from the Heydar Aliyev Foundation, the State Committee for Family, Woman and Child Issue and the UN Children Fund, children had a good time and danced.
Leyla Aliyeva’s entertaining herself together with children and being photographed with them inspired children more.
Leyla Aliyeva congratulated the children, wishing them successes.
Participants of the Azerbaijani Children’s 4th Republican Forum thanked Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva for the support provided in the organization of the event.
Forum participants presented a kelaghayi to Leyla Aliyeva.
Children participating in the event were presented New Year gifts by IDEA Public Association.
Then children were given information about the Resource Centre located in the Zira Culture Centre. They familiarized themselves with education rooms, a gymnastics hall, and art-video studios. Ancient Azerbaijani carpets made pleasant impression on the children.
Thereafter, the documentary “A Bird Paradise – the Aghgol National Park” from the series of “9 Wonders of Azerbaijan”, IDEA’s special project, was demonstrated.
Children walking in the Centre’s eco-park were given information about various types of birds being preserved here.
Trees and shrubs were planted in the Centre’s backyard, in the framework of the event, with a view to attracting children to preservation of flora and instilling in them love and care towards nature since early ages.
The purpose of organizing this event was to attract the active youth to the protection of environment, regardless of their age, and support them in their joining the struggle for protection of the nature and developing their leadership abilities in this sphere.