Leyla Əliyeva Aleksey Beqovun “Yer və Səma” adlı fərdi sərgisinin açılış mərasimində iştirak edib
Yanvarın 17-də Heydər Əliyev Mərkəzində rusiyalı rəssam Aleksey Beqovun “Yer və Səma” adlı fərdi sərgisi açılıb.
Mərasimdə Aleksey Beqovun yaradıcılığı haqqında məlumat verilib.
Həyat, ölüm, sevgi, xəyanət... Əbədi və dəyişməz mövzular...
Bildirilib ki, rəssam əsərləri vasitəsilə getdiyi yerləri doğma evinə çevirməyi, ürəyinə yatan məkanları qəlbində qoruyub saxlamağı bacarırdı. Onun əsərlərində bəşər övladının şüurlu varlıq kimi mövcudluğu, müxtəlif dövrlərin dahi sənətkarlarını düşündürən həyat və ölüm, sevgi və xəyanət kimi əbədi və dəyişməz mövzular qabarıq şəkildə hiss olunur. Rəssamın özünün də vaxtilə qeyd etdiyi kimi, onun rəsmləri həyatın mənası barədə sualların cavabları haqqında tamaşaçıya az da olsa kömək edir. Onun əsərlərindəki əksər süjetlər həyatdan, uşaqlıqdan götürülüb. Kətanın özü artıq incəsənət əsəridir. Aleksey Beqov deyirdi: “Rəssamlıq həyatım və qismətimdir. Tamamilə ona bağlıyam”.
Görkəmli rəssam Aleksey Beqov dahi sənətkarların obrazlı və klassik modellərindən yararlansa da, bu zaman özünün maddi-mənəvi dünyasını, ona məxsus kosmik mühiti və həyat enerjisini yaradır. Fransa Akademik Cəmiyyəti Aleksey Beqovu Fransanın incəsənət, elm və ədəbiyyat sahəsində ən yüksək mükafatına layiq görüb. Həqiqətən də Aleksey Beqov o rəssamlardandır ki, tamaşaçı ilə mənəvi ünsiyyət mühitini yaratmaq onun üçün xüsusilə vacib idi.
Aleksey Beqov əsərlərində yaşayır
Açılış mərasimində Rusiya Rəssamlar İttifaqının və Beynəlxalq Tənqidçilər, Sənətşünaslar Assosiasiyasının üzvü, rəssamın həyat yoldaşı Tatyana Beqova və rəssamın oğlu İvan Beqov da çıxış ediblər.
Bakıda gördüklərinin onda böyük təəssürat doğurduğunu qeyd edən Tatyana Beqova deyib: “Biz bu cür gözəl, qeyri-adi dərəcədə müasir, zəngin, böyük zövqə malik şəhər görəcəyimizi gözləmirdik. Yəqin ki, ən böyük təəssüratı bizdə Heydər Əliyev Mərkəzinin binası yaratdı. Bu memarlıq incisi bizi bir də xüsusilə ona görə təsirləndirdi ki, Aleksey Beqovun əsərləri məhz burada nümayiş etdirilir. Təxminən dörd ildir ki, o, aramızda yoxdur. Lakin o, əsərlərində yaşayır. Onun obrazları rəmzlərə çevrilib. O, çox həssas idi”.
Tatyana Beqova və oğlu İvan Beqov sərginin təşkilinə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildirib, bu sərginin Heydər Əliyev Mərkəzində açılmasının onlar üçün böyük şərəf olduğunu vurğulayıblar.
T.Beqova Leyla Əliyevaya rəssamın rəsm əsərini bağışlayıb.
Leyla Əliyeva bu gözəl gecənin təşkilinə görə təşəkkür edib.
Sərgidə müəllifin 50 əl işi nümayiş olunur. Onların arasında “Dənizçinin rəqsi”, “Evə qayıdış”, “Yığılmış ot”, “Biçilmiş tarla”, “Ağ ay”, “İş adamı Petya əmi” və digər əsərlər var.
Rusiya Federasiyasının Xalq Rəssamı, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının müxbir üzvü, Fransa Akademik Cəmiyyətinin qızıl medalı kavaleri Aleksey Beqov 1951-ci ildə Ukraynada, Kiyev vilayətinin Kozın kəndində anadan olub. Ailəsi Qazaxıstana köçdükdən sonra Almatı Dövlət Pedaqoji İnstitutunun rəssamlıq-qrafika fakültəsində təhsil alıb. Qrafika, heykəltəraşlıq və rəssamlıq gənc Alekseyi eyni dərəcədə cəlb edib və bunlar onun gələcək yaradıcılığında özünü büruzə verən zərif plastika duyğusunu formalaşdırıb.
Aleksey Beqov Almatı Dövlət Pedaqoji İnstitutunun, Qırğızıstanda Prjeval Pedaqoji İnstitutunun rəssamlıq-qrafika fakültələrində dərs deyib.
Rəssam 1983-cü ildə Moskvaya gəlişindən sonra geniş ictimaiyyətdə tanınmağa başlayıb. Aleksey Beqov 1991-ci ildə “Dünya səddi” beynəlxalq aksiyası çərçivəsində 10 metrlik “XX əsrin sonu” rəsmini yaradıb. Əsər Los-Anceles, Vaşinqton, Moskva və Barselonada nümayiş olunub.
1995-ci ildə Aleksey Beqovun Rusiya Dövlət Tretyakov Qalereyasında fərdi sərgisi keçirilib. Müxtəlif illərdə Rusiyada, eləcə də bir sıra ölkələrdə fərdi və birgə sərgilərlə çıxış edib. 1997-ci ildə Parisdə təşkil edilmiş fərdi sərgisi isə ona daha bir uğur gətirib.
1998-ci ildə Paris yaxınlığındakı kiçik Janvil şəhərində məskunlaşan rəssam Jilvuazen qəsrinin ərazisində 1625-ci ildə tikilmiş Müqəddəs Nikolay kilsəsini naxışlarla bəzəyib. Aleksey Beqov bu işlə 1998-2004-cü illər ərzində təkbaşına məşğul olub. Rəssam kilsəni naxışlarla bəzəyib bitirəndən sonra Fransa və Rusiya arasında dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə görə Rusiya Federasiyasının “Dostluq” ordeni ilə təltif olunub.
Aleksey Beqov 2012-ci ildə müxtəlif, lakin ona mənəvi cəhətdən yaxın olan Kandinski, Matis, Dali, Pikasso, Van Qoq kimi rəssamlara silsilə işlər həsr edib. Bu zaman rəssam maraqlı üsula əl atıb – ustadların məşhur əsərlərini öz kompozisiyasına daxil etməklə onların parafrazını yaradıb.
Aleksey Beqov 2014-cü ildə vəfat edib.
Rəssamın əsərləri Rusiya Dövlət Tretyakov Qalereyası, Nyu-Cersi Müasir İncəsənət Muzeyi, Vaşinqton şəhərinin Vəkillər Assosiasiyası və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının, eləcə də dünyanın bir sıra tanınmış şəxslərinin kolleksiyalarında yer alıb.

На церемонии говорилось о творчестве Алексея Бегова.
Было отмечено, что художник мог своими работами превращать места, которые посещал, в родной дом, хранить в своей душе понравившиеся края. В его произведениях нашли отражение такие вечные и неизменные темы, как бытие человека как сознательного существа, жизнь и смерть, любовь и измена, над которыми задумывались гениальные мастера различных времен. Как отмечал в свое время художник, его картины, хоть немного, помогают зрителю ответить на вопросы о смысле жизни. Большинство сюжетов в его работах взяты из жизни, из детства. Сам холст уже является произведением искусства. Алексей Бегов говорил: «Живопись – моя жизнь и судьба. Я полностью привязан к ней».
Используя образные и классические модели гениальных мастеров, выдающийся художник вместе с тем создает свой материально-духовный мир, присущую ему космическую среду и жизненную энергию. Французское академическое общество удостоило Алексея Бегова самой высокой награды Франции в области науки, литературы и искусства. Алексей Бегов действительно относится к таким художникам, для которых было особенно важно создать атмосферу духовного общения со зрителем.
Алексей Бегов живет в своих произведениях
На церемонии открытия также выступили член Союза художников России и Международной ассоциации критиков и искусствоведов, супруга художника Татьяна Бегова и его сын Иван Бегов.
Отметив, что все увиденное в Баку произвело на нее глубокое впечатление, Татьяна Бегова сказала: «Мы не ожидали увидеть столь красивый, необыкновенно современный, богатый, отстроенный с большим вкусом город. Самое большое впечатление, наверное, произвело на нас здание Центра Гейдара Алиева. Эта жемчужина архитектуры особенно тронула нас еще и потому, что произведения Алексея Бегова демонстрируются именно здесь. Уже почти четыре года его нет с нами. Но он живет в своих произведениях. Его образы стали символами. Он был очень чутким».
Taтьяна Бегова и сын художника - Иван Бегов выразили признательность вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой за организацию выставки, подчеркнули, что открытие выставки в Центре Гейдара Алиева является большой честью для них.
T.Бегова подарила Лейле Алиевой картину художника.
Лейла Алиева поблагодарила за организацию этого прекрасного вечера.
На выставке представлены 50 произведений художника. Среди них – «Танец моряка», «Возвращение домой», «Скошенная трава», «Сжатое поле», «Белая луна» и др.
Народный художник Российской Федерации, член-корреспондент Российской Академии художеств, кавалер золотой медали Французского академического общества Алексей Бегов родился в 1951 году в селе Козын Киевской области Украины. После переселения семьи в Казахстан учился на факультете художественной графики Алма-Атинского государственного педагогического института. Графика, скульптура и живопись одинаково привлекали юного Алексея, и это сформировало его изящное чувство пластики, проявившееся в дальнейшем творчестве художника.
Aлексей Бегов преподавал на факультете художественной графики Алма-Атинского государственного педагогического института, Пржевальского педагогического института в Кыргызстане.
Художник стал известен широкой общественности после того, как в 1983 году переехал в Москву. В 1991 году в рамках международной акции «Конец света» Алексей Бегов создал десятиметровое полотно «Конец ХХ века». Произведение демонстрировалось в Лос-Анджелесе, Москве и Барселоне.
В 1995 году в Государственной Третьяковской галерее России открылась персональная выставка Алексея Бегова. В разные годы художник выступал с персональными и совместными выставками в России, а также ряде стран. Организованная в 1997 году в Париже персональная выставка принесла ему еще один успех.
В 1998 году художник расписал часовню Святого Николая, построенную в 1625 году на территории замка Жильвуазен в небольшом городке Жанвиль недалеко от Парижа. Aлексей Бегов один занимался этой работой в 1998-2004 годах. После завершения работы по росписи часовни художник был награжден орденом «Дружба» Российской Федерации за укрепление межгосударственных отношений между Францией и Россией.
В 2012 году Алексей Бегов посвятил цикл произведений таким разным, но близким ему по духу художникам, как Kaндинский, Матисс, Дали, Пикассо, Ван Гог. B то время художник использовал интересный метод - включал в свои композиции известные произведения мастеров, создавал их парафразы.
Aлексей Бегов скончался в 2014 году.
Произведения художника хранятся в Государственной Третьяковской галерее России, Музее современного искусства в Нью-Джерси, Ассоциации адвокатов Вашингтона и Организации Объединенных Наций, а также в коллекциях ряда всемирно известных личностей.