1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni təcavüzkarları Azərbaycanın Xocalı şəhərində bəşəriyyət tarixində ən qanlı faciələrlə bir sırada duran soyqırımı törədiblər. Bu faciədən 26 il keçir. Həmin kütləvi qırğın nəticəsində 106-sı qadın, 63-ü uşaq, 70-i qoca olmaqla 613 nəfər amansızlıqla qətlə yetirilib, 487 nəfər şikəst olub, 1275 dinc sakin girov götürülüb, onlardan 150 nəfərin taleyi hələ də məlum deyil. Bu soyqırımı aktı nəticəsində 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini itirib. Hər il dünya azərbaycanlıları və ədaləti uca tutanlar Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad edirlər.
Azərbaycan paytaxtının minlərlə sakini Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümü ilə əlaqədar anım mərasimində iştirak etmək üçün fevralın 26-da səhər tezdən Xətai rayonunda faciə qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə toplaşıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva anım mərasimində iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev abidənin önünə əklil qoyub, soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ehtiramını bildirib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva abidənin önünə gül dəstələri qoyub.
Mərasimdə dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, nazirlər, komitə və şirkət rəhbərləri, dini konfessiyaların başçıları, habelə qırğından xilas ola bilmiş Xocalı sakinləri iştirak ediblər.

On the night from the 25th to the 26th February 1992, Armenian aggressors committed a genocide tantamount to the bloodiest tragedies in the world history in Khojaly town of Azerbaijan. 26 years have passed since this tragedy. As a result of this genocide, 613 civilians were mercilessly killed, 106 out of the being women, 63 children, and 70 elderly. 487 people became invalid, 1275 civilians were taken hostage, 150 out of them missing so far, with no information of their whereabouts. 8 families were annihilated totally, 25 children lost both their parents. Each year, the world Azerbaijanis and those respecting justice commemorate the Khojaly genocide victims.
On February 26, thousands of Azerbaijanis gathered before the monument erected in Khatai district to the victims of the tragedy in order to attend the commemoration ceremony on the occasion of the 26thanniversary of the Khojaly genocide.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
President Ilham Aliyev expressed his esteem for the memory of the genocide victims, putting a wreath before the monument.
First Lady Mehriban Aliyeva put flowers before the monument.
The ceremony was attended by state and government officials, MPs, ministers, heads of committees and companies, heads of religious confessions, as well as Khojaly residents who could manage to flee from this massacre.