Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri konsertdə olublar.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə hazırlanan bədii-musiqili gecənin konsepsiyası 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması, ötən 100 il ərzində respublikamızın müxtəlif sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlər, Azərbaycanın hazırda müstəqil, güclü və inkişaf etmiş ölkələr sırasında layiqli yerini tutması ideyası üzərində qurulub.
Hər bir azərbaycanlı üçün əziz olan bu bayram günündə Bakı Kristal Zalında sənət adamlarının çıxışları dövlətimizin gücünü, vətəndaşların dövlətə bağlılığını, xalq sevgisini və qürur hissini bir daha əyani təzahür etdirdi.
Xalq artisti Alim Qasımov və Əməkdar artist Fərqanə Qasımovanın ifasında “Qarabağ” şikəstəsi, “Natiq” ritm qrupunun “Sarı gəlin” kompozisiyası, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasından uvertüra, habelə Qara Qarayevin “Yeddi gözəl”, Fikrət Əmirovun “1001 gecə”, Arif Məlikovun “Məhəbbət əfsanəsi” baletlərindən rəqslər, Xalq artistləri Azərinin, Zülfiyyə Xanbabayevanın, Samir Cəfərovun ifalarında “Ey Vətən”, “Şuşanın dağları” və “Neftçilər” mahnıları böyük maraqla dinlənildi. Xalq artistləri Aygün Kazımova, Azər Zeynalov, Emin, Elçin Əzizov, Əməkdar artistlər Emil Əfrasiyab, Səbinə Babayeva, Tünzalə Ağayeva, Miri Yusif və Röyanın, “Rast” qrupunun, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin əlahiddə nümunəvi hərbi orkestrinin çıxışları bayram təntənəsi yaşatdı.
Proqramdakı musiqi nömrələri, rəqslər Azərbaycanın zəngin tarixinə bir daha hərtərəfli nəzər salmağa imkan yaratdı.
Tədbirdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Xalq Şairi Səməd Vurğunun “Azərbaycan” şeirini səsləndirdiyi videoçarx da nümayiş olundu.
Eyni zamanda, tədbirdə Bakı Media Mərkəzi tərəfindən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə əlaqədar hazırlanmış videoçarxlar da nümayiş etdirildi.
Konsertdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin növbəti ildönümlərinin əzəli Azərbaycan torpağı olan Qarabağımızda bayram ediləcəyinə əminlik ifadə olundu.
Sonda birlik və həmrəylik, müstəqilliyimizin əbədiliyinə qəti inam rəmzi olaraq incəsənət ustaları hamılıqla səhnəyə çıxaraq Azərbaycanın dövlət himnini oxudular.
İki saata yaxın davam edən konsert proqramına ümumilikdə 670 nəfərdən çox şəxs - tanınmış incəsənət xadimləri və yaradıcı heyət cəlb edilmişdi.

On May 28, a gala concert took place in the Baku Crystal Hall to celebrate the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members attended the concert.
The concept of this artistic and music evening, prepared with support from the Heydar Aliyev Foundation, has been built on the formation of the Azerbaijan Democratic Republic on May 28, 1918, achievements reached by Azerbaijan over the course of the past 100 years, and Azerbaijan’s having its worthy place among the independent, strong and developed countries.
On this festive day, which is dear to every Azerbaijani, performances of the art people in the Baku Crystal Hall once more personified the power of the state, the bond formed between the state and its citizens, people’s love, and the feeling of pride.
“Garabagh” shikastasi performed by People’s Artist Alim Gasymov and Honoured Artist Fergana Gasymova, “Natig” Group’s “Sary gelin” composition, overture from “Koroghlu” Opera by composer-genius Uzeir Hajibeyli, dances from Gara Garayev’s “Seven Beauties”, Fikret Amirov’s “1001 Night”, Arif Melikov’s “Love Legend” ballets, songs “Ey Vatan”, “Mountains of Shusha” and “Oilmen” performed by People’s artists Azerin, Zulfiyya Khanbabayeva and Samir Jafarov were listened to with great interest. Performances of People’s artists Aygun Kazimova, Azer Zeynalov, Emin, and Elchin Azizov, Honoured artists Emil Afrasiyab, Sabina Babayeva, Tunzala Aghayeva, Miri Yusif and Roya, “Rast” Group, and the exemplary military orchestra of the Azerbaijan Defence Ministry made the audience experience a festive mood.
Music pieces and dances in the programme allowed to once more cast a glance at the history of Azerbaijan.
A video with Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev’s telling the poem “Azerbaijan” by Samad Vurghun was demonstrated at the event.
Video materials prepared by the Baku Media Centre in connection with the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic too was shown at the event.
Confidence was expressed at the concert that next anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic would be celebrated in the eternally Azerbaijani land Garabagh.
At the end of the concert, as a symbol of unity and solidarity and firm belief in the eternity of our independence, masters of art went out onto the scene and sang the anthem of Azerbaijan.
Over 670 people – renowned art figures and creative staffs - had been involved in the concert programme, which continued for about two hours.
The concert programme in the Baku Crystal Hall was broadcast live on a monitor installed in the Seaside National Park.