İyunun 4-də Heydər Əliyev Mərkəzində Aleksandr Vasilyev Fondunun təqdimatında "Moda məkanı" adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Aleksandr Vasilyev Fondunun prezidenti, kolleksiyaçı, moda tarixçisi, sənətşünas Aleksandr Vasilyev sərginin konsepsiyası haqqında danışıb.
Sərginin yaradılma tarixindən söhbət açan kolleksiyaçı deyib: “Bu sərgi üç il əvvəl yaradılıb. Riqada – Latviya Milli Dekorativ Sənət Muzeyində, sonra Vilnüsdə – Litvanın Milli Dekorativ Sənət Muzeyində nümayiş etdirilib. Lakin Bakı üçün biz yenilik etdik: Qədim paltarlar bərpa edildi”.
Sərgi təbiət və dəbin vəhdətinə həsr olunub. Ekspozisiyada XVIII-XXI əsrlərə aid 400-dək eksponat – geyim və aksesuarlar, o cümlədən ayaqqabı, çanta, şlyapa, zinət əşyaları və s. nümayiş olunur.
Təbiət, tarix və modanı bir məkanda birləşdirən sərgi bir neçə bölmədən ibarətdir. Burada cəngəllik və savanna, dəniz və yaşıllıqlar, eləcə də digər təbiət mövzularından ilhamlanaraq yaradılmış dəb nümunələri təqdim edilir.
Sərgi zalının dekorasiyası da mövzuya uyğun olaraq təbiət elementləri ilə zəngindir.
Sərgidə Paco Rabanne, Christian Dior, Elsa Schiaparelli, Lanvin, Givenchy, Thierry Mugler və digər məşhur brendlərin eksponatları yer alıb. Ekspozisiyada ötən əsrin əfsanəvi modeli Bettina Qratsiani, amerikalı aktrisa Şirli Makleyn və digər məşhurların şəxsi qarderobundan geyimlər nümayiş olunur.
Sərgi dekabrın 2-dək davam edəcək.
Xatırladaq ki, bu, Aleksandr Vasilyev Fondunun Heydər Əliyev Mərkəzində təqdim etdiyi ikinci sərgidir. 2017-ci il oktyabrın 5-dən 2018-ci il aprelin 29-dək davam edən "Modernizm və moda" sərgisində 1960-cı illərə aid geyim və aksesuarlar nümayiş olunmuşdu.

4 июня в Центре Гейдара Алиева в представлении Фонда Александра Васильева состоялась церемония открытия выставки под названием «Заповедник моды».
Президент Фонда Александра Васильева, коллекционер, историк моды, искусствовед Александр Васильев рассказал на церемонии открытия о концепции выставки.
Коснувшись истории создания выставки, коллекционер сказал: «Выставка создана три года назад. Она была представлена в Риге – в Национальном музее декоративного искусства Латвии, затем в Вильнюсе – в Национальном музее декоративного искусства Литвы. Но специально для Баку мы создали нечто новое: мы нашли новые платья, отреставрировали старинные». Отметив, что выставка является настоящим подарком для бакинцев, а также посещающих город людей, любящих моду, Александр Васильев выразил уверенность в том, что все получат удовольствие.
Выставка посвящена единству природы и моды. В экспозиции представлено около 400 экспонатов, относящихся к XVIII-XXI векам, в том числе обувь, сумки, шляпы, предметы украшения и пр.
Выставка, объединяющая природу, историю и моду в одном пространстве, состоит из нескольких разделов. Здесь представлены образцы моды, вдохновленные темами джунглей и саванны, моря и лесов, а также других чудес природы.
Декорация выставочного зала также богата элементами природы в соответствии с темой.
На выставке представлены экспонаты таких известных брендов, как Paco Rabanne, Christian Dior, Elsa Schiaparelli, Lanvin, Givenchy, Thierry Mugler и пр. В экспозиции демонстрируются костюмы из личного гардероба легендарной модели прошлого века Беттины Грациани, американской актрисы Ширли Маклейн и других знаменитостей.
Выставка продлится до 2 декабря.
Напомним, что это – вторая выставка, представленная Фондом Александра Васильева в Центре Гейдара Алиева. На выставке «Модернизм и мода», продолжавшейся с 5 октября 2017 года по 29 апреля 2018 года, были представлены одежда и аксессуары, относящиеся к 1960-м годам.